Rusya'dan Bitcoin Madenciliğine Kısıtlama Kararı

/userfiles/images/haberler/%C3%BClkeler/Rusya-btc.jpg 14 Nisan 2022 Perşembe

Izvestiya adlı ünlü gazeteye konuşan Rusya Parlamentosu'nun Finansal Piyasala Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov, Bitcoin madenciliğine dair açıklamalarda bulundu. Madencilerin yoğun enerji şebekelerine yük bindirmemek için bölge kısıtlamasına maruz kalabileceğini ve bazı bölgelerde faaliyet göstermelerinin yasaklanabileceğini söyledi.

Rusya Ukrayna'ya karşı başlattığı savaş sonucunda pek çok batı ülkesinden yaptırım tehditleriyle karşılaştı. Diğer devletlerden getirilen kısıtlanalar sonucunda tek çıkış yolunu kripto paralarda bulan Rusya Hükümeti, kripto varlıklara zorunlu bir şekilde bağlandı.

Maliye Bakanlığı, Rusya Merkez Bankasının aksine ülkede kripto para birimlerini yasallaştırma konusunda öncülük ediyor. Bir yandan Merkez Bankası ulusal para birimi için endişelerini dile getirirken, ülkenin kripto para birimlerini kullanmaktan daha iyi bir finansal çaresi yok gibi gözüküyor.

Savaş ortamının oluşturduğu hızlı adaptasyon sürecinin getirilerinden birisi de Rusya'da yapılan Bitcoin madenciliği. Fakat bu alana dair düzenlemeler henüz ülkede yerine oturmuş değil. Nitekim Rusya'nın kripto mevzuatının baş mimarı Anatoly Aksakov da yalnızca endüstriyel madencilerin operasyonlarına devam edebilme ihtimalinin olduğunu söyledi.

Ülke Bitcoin ve kripto sektörüne yönelik uzun süredir beklenen mevzuatı çıkarmasına rağmen Aksakov, madenciliğe sadece enerjinin bol olduğu bölgelerde izin verilmeli dedi. Bitcoin madenciliğinde sadece tüzel kişiler yer almalı diyen Komite Başkanı, bu alanın düzenlenmiş bir iş haline getirilmesi gerektiğini söyledi. 

Milletvekili madencilik vergilendirilmesi konusunda fikirlerini ekledi:

"Madencilik söz konusu olduğunda vergi oranlarının mal ve hizmet pazarındaki vergi oranlarına yakın olması gerektiğine inanıyorum. KDV ve gelir vergisi getirilmeli."

Milletvekili, Rusya Merkez Bankası'nın hala ülkedeki kripto para faaliyetlerinin tamamen yasaklanmasından yana olduğunun altını çizdi. Bu durumun tasarı parlamentoya sunulmadan önce birçok gelişmeye yol açabileceğini ekleyen Aksakov, Rusya Merkez Bankası için madencilik sektörüne böyle kısıtlamaların getirilmesinin yeterli olmayacağını söyledi.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz