SEC Başkanı Gary Gensler'dan Beklenmedik Bitcoin (BTC) Açıklaması!

/userfiles/images/gary-gensler-bitcoin-btc.jpg 28 Haziran 2022 Salı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, yakın zamanda konuk olduğu bir CNBC röportajında, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Kripto para birimleri ve dijital varlık dünyasına tamamen karşı olmayan SEC Başkanı, kriptolara dair neredeyse her açıklamasında piyasadaki dinamikleri hem olumlu hem olumsuz yönleriyle ele alıyor.

Geçtiğimiz aylarda Terra ağının yerel tokeni LUNA ve stablecoini UST'nin çöküşünün ardından açıklamalarda bulunan Gensler, kriptoda benzer durumların yaşanmasına dair endişelerini dile getirdi ve bu gibi projelerin yok olmanın eşiğine gelmesinin birçok insaa zarar verebileceğinden korktuğunu söyledi.

Öte yandan yine Mayıs ayında SEC Başkanı, kripto para borsaları hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gensler müşterilerinin aleyhine işlem yapan pek çok kripto platformu olduğunu ve bu düzenin beraberinde yatırımcılara birçok zorluk getirdiğini söyledi.

Şimdi ise kripto para birimleri, kripto düzenlemeleri ve stablecoinler hakkında konuşan Gary Gensler, kriptonun oldukça spekülatif bir varlık olduğunu belirtti. Buna karşın SEC Başkanı, emtia kategorisine ekleyebileceği tek kripto para biriminin Bitcoin (BTC) olduğunu belirtti.

CNBC'ye konuşan Gensler'in ifadeleri şöyleydi:

"Halk, tıpkı menkul kıymetler dediğimiz diğer finansal varlıklara yatırım yaptığında olduğu gibi bir getiri umuyor. Kripto-finansal varlıkların çoğu, bir menkul kıymetin temel özelliklerine sahiptir."

Yine yatırımcıları korumak için yapılması gereken önlemlerden bahseden Gensler, stablecoinler hakkında konuştu. Ayrıca yetkili, yatırımcıları korumak adına gerekli ve kapsamlı yasaları çıkarmak için piyasa düzenleyicilerine çok iş düştüğünün de altını çizdi. Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz