Singapur, DeFi Projeleri İçin JPMorgan İle Ortalık Duyurdu

/userfiles/images/singapur.jpg 31 Mayıs 2022 Salı

Ülkenin merkez bankası kabul edilen Singapur Para Otoritesi (MAS) yeni yaptığı açıklamada, Merkeziyetsiz Finans (DeFi) alanına girmek için JPMorgan gibi önemli şirketlerle çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Geçtiğimiz ay Singapur, kripto firmaları için kuralları sıkılaştıran bir yasayı kabul etti. Bu yeni mevzuat, denizaşırı iş yapan sanal varlık hizmet sağlayıcılarının  lisanslanmasını zorunlu kıldı.

Buna ek olarak Singapur Para Otoritesi‘ne, ödeme hizmetleri sağlayan ve risk yönetimi yürüten kişiler de dahil olacak şekilde, finans endüstrisindeki önemli faaliyetleri ve işlevleri yerine getirme konusunda uygun olmadığı düşünülen kişileri yasaklamak için yetki verildi. 

Aynı zamanda kabul edilen yasayla beraber finansal kurumlara siber saldırılara maruz kalmaları veya hizmetlerinin kesintiye uğraması durumunda maksimum 1 milyon Singapur doları (737.050 dolar) tutarında daha yüksek ceza uygulama kararı alındı.

Şimdi ise kripto varlık dünyasının Merkeziyetsiz Finans alanına adım atmak isteyen ülke, JPMorgan, DBS ve Marketnode ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Yapılan bu iş birliği, DeFi alanına girmek için olacak ve Project Guardian adı verilen bu devlerin üzerinde çalışacağı proje, Başbakan Yardımcısı Heng Swee Keat tarafından hayata geçirilecek.

Hükümet, yaklaşmakta olan pilot programında öne çıkan dört kullanım durumunu araştırmayı ve formüle etmeyi planlıyor. Bunlardan ilki, birlikte çalışabilir, açık ağları daha da bir araya getirmek için genel blok zincirlerinin kullanımına odaklanacak. Diğer bir kullanım durumu ise DeFi protokollerinin yürütülmesi için güvenilir bir ortam oluşturmak olacak. 

MAS, üçünü kullanım alanını şöyle açıkladı:

"Menkul kıymetlerin dijital hamiline yazılı varlıklar şeklinde temsilini ve mevduat kabul eden kurumlar tarafından halka açık blok zincirlerinde verilen tokenize mevduatların kullanımını inceleyin. Proje, mevcut belirteç standartlarını geliştirmeyi, güven bağlantı bilgilerini birleştirmeyi ve varlık destekli belirteçlerin açık ağlarda DeFi protokollerinde kullanılan diğer dijital varlıklarla birlikte çalışabilir olmasını sağlamayı amaçlıyor."

Tüm bunların yanı sıra piyasa manipülasyonuna ve operasyonel riske karşı koruma sağlamak için proje, düzenleyici korumaların ve kontrollerin DeFi protokollerine dahil edilmesini de araştıracak. Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz