Tayland Kripto Para Birimlerine Dair Önemli Kısıtlamalar Getiriyor

/userfiles/images/haberler/%C3%BClkeler/Bitcoin-Tayland.jpg 24 Mart 2022 Perşembe

Tayland'daki kripto para mevzuatlarına ilişkin, ödeme aracı olarak dijital varlıkların kullanımına sınırlamalar getiriliyor. Yetkililere göre ülkenin mevcut ödeme sistemi verimli bulunuyor ve kripto birimlerin yalnızca finansal sistem değil, aynı zamanda ekonomi, insanlar ve işletmeler içinde risk taşıyabileceği düşünülüyor.

Tayland'daki finansal düzenlemelerden sorumlu yetkililer, meydana gelebilecek birtakım ekonomik ve finansal tehditlere karşın, ürün ve hizmet ödemelerinde kripto paraların kullanımını engellemek adına çeşitli önlemler alacak. Çarşamba günü, Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) resmi web sitesi üzerinden, dijital varlık platformlarını birtakım hizmetleri sunmaktan ve desteklemekten caydırmak adına hazırlanmış tasarıyı duyurdu.

SEC ile Tayland Merkez Bankası arasında gerçekleşen kripto paraların yararları ve riskleri üzerine yapılan görüşmelerin ardından, ülkenin finansal sistemi ve ekonomisinin istikrarını ve Tayland vatandaşlarını risklerden uzak tutacak düzenlemeler karşılıklı olarak kabul edildi. Öte yandan yapılan görüşmelerde kripto paralardaki fiyat değişkenliği, kara para aklama ve kişisel verilerin sızdırılması başlıkları da risk konuları arasında yer aldı.

Bununla birlikte SEC, ileride kripto varlıkları bir ödeme yöntemi olarak sunmadıklarından emin olmak adına sektördeki platformlar hakkında yakından inceleme başlatacak. Öte yandan SEC yetkilileri, getirilecek olan yeni düzenlemelerin kripto para ticaretine ve yatırımlarına engel olmayacağını açıklaren şunları ekledi:

"Her tür dijital varlık platformu, reklam, talepte bulunma veya tüccarlara mal veya hizmetler için ödeme yapmak üzere kendini sunma gibi dijital varlıklarla mal ve hizmetlerin ödenmesini teşvik veya teşvik eden hizmet sağlamamalıdır."

SEC Komisyonu, kurumların kripto ödemelerini kullanarak kolay hale getirme veya bu amaçla cüzdanları aktif hale getirmek için sistemler ve araçlar kullanmaması gerektiğini önemle uyardı. Ayrıca bir dijital varlık platformu, müşterilerinin ve yatırımcılarının ödemeler için ticaret hesaplarını kullandığını tespit ederse, müşterilerini kötüye kullanma hakkında bilgilendirmekle ve gerekirse hesaplarını geçici olarak askıya almakla mükellef olacak. 

Bununla birlikte SEC, kripto paralara ilişkin kısıtlamaların 1 Nisan 2022'den itibaren geçerli olacağını belirtti. Yapılan açıklamaya göre, getirilen kısıtlamalardan etkilenen hizmet veren platform ve şirketlerin ise yeni düzenlemelere uymak için sadece 30 günleri olacak.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz