Terra Çöküşü Sonrası Güney Koreli Kripto Borsalarına Üzücü Haber!

/userfiles/images/Gu%CC%88ney-Kore%20kopya.jpg 25 Mayıs 2022 Çarşamba

Terra tarafında yaşanan çöküş ile birlikte fatura bu seferde Güney Koreli kripto para borsalarına kesildi. Borsalar artık daha sıkı denetimlerden geçecek.

Güney Kore Merkezli Luna Foundation Guard'ın stablecoin'i UST'nin dengesini kaybetmesi ve yerel para birimi LUNA'nın 120 dolardan 0.000015 dolar seviyesine kadar düştü. Bununla birlikte yüz binlerce yatırımcının mağdur olmasının ardından, Güney Kore finans yetkilileri, ülkenin yerel borsalarından detaylı rapor talep etmişti

The Korea Times haber ajansına göre, Güney Koreli finansal yetkililer şimdi de yerel kripto para borsalarını daha yakından takip etmeyi ve daha sıkı denetimlerden geçirerek yasal önlemler getirmeyi hedefliyor.

Ülkede düzenlenen bir Ulusal Meclis Toplantısında Sung II-Jong adında bir üye, kripto para alım satım platformlarının rollerine uygun bir biçimde çalışıyor olduklarını sağlamaları konusunda açıklamalarda bulundu. Ayrıca Sung II-Jong, yasa dışı faaliyetlere engel olabilecek yetkililerin görevlendirilmesi gerektiğini aktarırken şunları ekledi: 

"Borsalar kuralları ihlal ettiğinde, piyasanın sorunsuz bir şekilde işlemesini sağlamak için yasal olarak sorumlu tutulmalıdır."

Upbit, Bithumb, Coinone, Korbit ve Gopax gibi Güney Kore yerel borsalarından temsilcilerinde katıldığı yaklaşık iki gün süren bir toplantıya katıldı. Toplantıda Finansal Hizmetler Komisyonu Başkan Yardımcısı Kim So-young ve diğer hükümet yetkilileri de bulunuyordu. 

Kim So-Young toplantı esnasında kripto para piyasasında yaşanması muhtemel yasa dışı faaliyetleri yakından izlemek ve yatırımcıların haklarını koruyabilmek adına, Adalet Bakanlığı, savcılık ve polisle işbirliği içinde olacaklarını açıkladı.

TerraUST'nin sabitini kaybetmesi ile birlikte, Terra ekibi tarafından arka arkaya gerçekleştirilen yanlış hamleler sonucu Terra'nın yerel para birimi LUNA da %100'ün üzerinde bir kayıp yaşadı. Bununla birlikte sadece Güney Kore'de 280 binden fazla yatırımcı UST ve LUNA'nın tarihi çöküşü sonucu büyük zarara uğradı. 

Luna Foundation Guard'ın geçtiğimiz hafta UST değerini koruyabilmek adına sarf ettiği umutsuz çabaları sonucunda 80 bin adet Bitcoin'lik rezervlerinin 313 adet BTC'ye kadar erimesine sebep oldu.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz