Türkiye'de Kripto Para Yasa Tasarısının Tarihi Belli Oldu! İşte Detaylar

/userfiles/images/Turkiye-kripto-para.jpg 31 Mayıs 2022 Salı

Türkiye'de uzun zamandır hazırlanmakta olan kripto para yasa tasarısının, önümüzdeki haftalarda meclise sunulması bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyeti bir süredir kripto para endüstrisi için yeni kural ve çerçeve oluşturmak adına bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidardaki partisi önümüzdeki haftalarda kripto para yasasını meclise sunmayı planlıyor.

Dijital varlıklara ilişkin yeni düzenleyici çerçeveye göre, kurumsal şirketlerin en az 6 milyon dolar değerinde 100 milyon Türk lirası sermayeye sahip olması gerekecek. 

Küresel kripto para ticareti borsalarının ise, Türkiye'de vergilendirilebilecek şubeler açmak durumunda kalacak. Bununla birlikte Türkiye'deki kripto varlık düzenleyicilerinin, kripto para birimlerini güvenli bir şekilde saklamanın yollarını araştırdıkları düşünülüyor. 

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığının gerçekleştirdiği bir toplantının gündeminde kripto paralar vardı. Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katıldı. 

Ayrıca hükümetin, ülkede gerçekleştirilen kripto para ticaretlerinden de sembolik bir vergilendirme uygulayacağı düşünülüyor. 

Öte yandan geçtiğimiz Ocak ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidardaki partisine dijital varlıklar ve metaverse alanında da çalışmaların yürütülmesi konusunda talimatlar vermişti. 

Bir kripto para hizmet sağlayıcısı ve ödeme ağ geçidi olan TripleA şirketinin verilerine göre, Türkiye'de yaklaşık 2,4 milyondan fazla insanın şu anda kripto paralara sahip olduğunu ortaya koydu. 

Bununla birlikte, son bir kaç ayır Türkiye'de enflasyonun artışının sert bir şekilde hissedilmesiyle birlikte, vatandaşların bir kısmı varlıklarını korumak adına kripto paralara yönelmiş durumda.

Verilere göre son bir sene içerisinde değerini önemli ölçüde yitirirken, yıllık enflasyon ise geçtiğimiz Nisan ayında %70'e dayandı ve son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz