Vitalik Buterin Bu Kripto Dostu Ülkenin Vatandaşı Oldu

/userfiles/images/haberler/di%C4%9Fer/vitalik-buterin-.jpg 14 Nisan 2022 Perşembe

İkinci en büyük kripto para olan Ethereum'un kurucu ortağı Vitalik Buterin, kripto varlık dostu olmasıyla bilinen Karadağ'ın vatandaşı oldu. 

Kripto varlıklara ilişkin teşvik ve açık fikirliliği ile bilinen ülkelerden biri olan Karadağ'ın Maliye Bakanlığı, yakın zamanda bir grup küresel kripto uzmanını ülkeyi ziyarete davet etti.

Karadağ makamları, bu önemli isimlerin işbirliğinin ülke ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunacağına inanıyor. Buna ek olarak kripto ekosistemindeki kişilerin, uluslararası yatırımların çekilmesine ve bu alanda yüksek ücretli istihdam yaratılmasına da etkisi olacağı düşünülüyor.

Güneydoğu Avrupa ülkesi olan Karadağ'ın yatırım çekmesine ve blok zinciri sektörünü geliştirmesine yardımcı olmak için davet edilen kripto topluluğunun üyeleri arasında Vitalik Buterin de vardı.

Görüşmeler sonucunda aktarılan rapora göre, Rusya doğumlu Kanadalı blok zinciri uzmanı ve ETH kurucu ortağı artık Karadağ pasaportu sahibi. Vatandaşlığa kabul edilen Buterin, Başbakan Zdravko Krivokapić ve Maliye Bakanı Milojko Spajić'in önerisiyle bu kararı aldı. 

Konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İçişleri Bakanı Sergej Sekulović, bu girişimin önemini kabul ederek, başbakanın önerisi üzerine Vitalik Buterin'i Karadağ vatandaşlığına kabul etme kararı aldı ve bugün kendisine bir Karadağ pasaportu verildi."

Daha önce de Karadağ finansmanını destekleyen Buterin, ülkenin vatandaşlarının dijital varlıklarla alakalı teknolojilerden yararlanabilmesini önemli ölçüde destekliyor.

Buna ek olarak ETH kurucusu, genç nesilleri eğitmek ve kripto para ekosistemini desteklemek için ülkenin tanıtımına yardımcı olacağı bekleniyor.

Karadağ şu anda kripto varlık teknolojisinin en iyi şekilde kullanılmasını sağlayacak ve sektördeki büyümeyi teşvik edecek kapsamlı bir yasal düzenleme üzerinde çalışıyor.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz