Web3 Nedir? Nasıl Çalışır?

Web3 Nedir? Nasıl Çalışır?

Son birkaç yıldır dijital varlıkların popüler olmaya başlamasıyla birlikte dünya teknolojik anlamda büyük bir değişime doğru yol almaya devam ediyor. Başta kripto paralar olmak üzere, blok zincir teknolojileri, NFT pazarının giderek genişlemesi, yeni bir dünyaya geçiş olan metaverse evreninin hayatımıza girmesiyle birlikte, internetin yeni nesli Web 3.0 olarak da tanınan Web3, bahsettiğimiz tüm bu teknolojiler destekleyebilmek için ortaya çıkmıştır. 

Web3 geleneksel internete kavramına göre, merkeziyetsiz ve blok zincirine dayalı bir sürüm olarak meydana geldi. Web3'ün,  popülerliği ilk olarak 2020 ve 2021 yılları arasında artmaya başlayarak, kripto para yatırım ve yatırımcılarının artmaya başlaması ve bahsi geçen teknolojilerin uzmanları ve küresel şirketlerin yatırımları ile büyümeye devam etti. 

Peki Web 1.0 ve Web 2.0 olarak bilinen geleneksel internetin evrim geçirmiş hali olarak da tanımlanabilen Web3 tam olarak ne işe yarıyor ve nasıl çalışıyor? İnternet adına yeni bir devrim olarak nitelendirilen Web3, kullanıcılara daha iyi ve gelişmiş bir deneyim sunmak için akıllı programları aktive edebilecek şimdiye kadar ki en gelişmiş yapay zeka kuvveti sayesinde, interneti daha akıllı ve kullanışlı hale getiriyor. Web3'te bundan sonra tüm içerikler kullanıcılar için en uyumlu şekilde tasarlandı ve internete erişen her bireye özel olarak içerikler oluşturulacak ve ona göre dağıtımı gerçekleşecek.

Yapay zeka anlamında internetin en gelişmiş versiyonu olan Web3, bireye, aradığı ürün veya unsur ile ilgili en alakalı ve hız en hızlı şekilde veri akışı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. 

Web3 teknolojsi, Web 1.0 ve Web 2.0'ın aksine, içerikler anlamında, içerik oluşturucularına özel mülkiyet sunuyor. Bununla birlikte teknolojik anlamda blok zincir ve yapay zekaların en son sürümlerine sahip ve sanal ortamlarda Web 1.0 ve Web 2.0'da mevcut olmayan 3D, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik unsurlarını taşır. Web3, kullanıcılarına daha hedef odaklı reklamlar sunuyor ve kullanıcılar arasında dağiıtılabilen veri akışları sağlıyor.

Son olarak internetin evrim geçirmiş hali olarak tasvir edilen Web3'ün tam olarak benimsenmesi için önümüzde daha zaman olmasına karşın, şimdiden, başta dijital varlık camiası olmak üzere, birçok kişi tarafından sabırsızlıkla bekleniyor ve geleceğin teknolojisi olarak görülüyor.