Yeni Nesil Casusluk Sistemi! Kripto Para İle Bilgi Sızdırıldı

/userfiles/images/Bilgisayar-hacker.jpg 04 Mayıs 2022 Çarşamba

Güney Kore başkenti Seul polisi geçtiğimiz Cuma günü, Kuzey Koreli bir bilgisayar korsanı için casusluk yaptığı suçlamasıyla bir Güney Kore ordusunun Yüzbaşı'sı ile bir kripto para yönetim şirketi operatörünü tutukladığını duyurdu.

Bir iş insanı ve Güney Kore ordusunun Yüzbaşı'ı, ülke ile ilgili hassas bilgilerin iletilmesi karşılığında, 600 bin dolar Yüzbaşı ve dijital varlık yönetim şirketi operatörünün ise 37.789 bin dolar değerinde Bitcoin aldıkları iddia ediliyor.

Güney Kore kolluk kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, ilk defa bir sivil ve aktif görev yapan bir askerin, ordu sırlarını Kuzey Koreli bir bilgisayar korsanına sızdırırken yakalandığını belirtti. 

İsmi açıklanmayan Güney Kore ordudu Yüzbaşı'sıyla iligili olarak, devlet yetkilileri, şahsın Güney Kore Komuta ve Kontrol Sistemine giriş yapmak için kullanılan bilgileri bir Kuzey Kore bilgisayar casusuna aktardığı açıklandı.

Açıklanan rapora göre, kripto para şirketi operatörünün ise, Kuzey Kore bilgisayar korsanının emri ile Güney Kore ordu askerine bir casusluk cihazı vermekle suçlanıyor. Şirket operatörünün bir kol saatine benzer cihazın yanı sıra, USB'yi andıran bir hack cihazını satın alıp montajını gerçekleştirdiği konuşuluyor. 

Bununla birlikte hazılanan cihaz ile de Güney Kore Komuta Kontrol Sistemine Erişileceği anlaşıldı. 

Gerçekleştirilen tutuklamaların ardından Kore Ulusal Polis Teşkilatı, iki kişinin Ülkenin güvenlik yasasının ihlalinden tutuklandığını doruladı. 

Kuzey Koreli bilgisayar casusunun başkent Pyongyang için iki Güney Kore vatandaşını gizli bilgileri sızdırması konusunda görevlendirdiği iddiaları, FBI biriminin Kuzey Kore ile bağlantılı bilgisayar hackerlarını Ronin köprüsü hackleme olayının arkasında olmakla suçlamasından birkaç hafta sonra gerçekleşti.Yazı içeriğindeki bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan yazar ve kriptoexpert.com sorumlu değildir. Yatırım nihayetinde bilgi, birikim, tecrübe, araştırma ve şahsi kararlar gibi birçok temele dayanır.

Yorum Yaz